was successfully added to your cart.

Hand-Harvested Carrots

By July 30, 2017The Balance

Have you ever seen organic carrots at $9/kg? We have, and though ours are priced lower, I can understand why some are valued so high.

Friday just gone saw Rick, myself and our eldest 3 children harvesting a twenty meter bed of rainbow mix carrots. Now how long do you think that would take 5 people, to pick, trim, wash and weigh one bed of carrots (by hand)?

Just over 3 hours I think it was. 60kg of carrots came out of that bed, and five of us were working solidly for that 3 hours to get the job done!

For years I was one of those people who didn’t want to pay more than $2/kg for carrots (broad acre carrots of course). It’s all done by machine on those farms…big diesel powered machines chugging through the crop.

But at Birdsong it’s all hand harvested, and that takes time, and lots of helping hands! So at $5/kg, our 60kg of carrots from that bed are worth $300. Now, $300 divided by the 5 labourers gives you $60 per labourer, and about $20 per hour for each labourer…BUT, that doesn’t include all the time Rick spent preparing the bed for planting, sowing the seed, setting up irrigation, weeding etc. So it’s actually much less than $20 per hour per labourer. That also didn’t take into account the cost of the seeds (have you seen how expensive rainbow carrot seeds are?!), the cost of the irrigation set up, the mineral balancing (our mineral mix compost pile cost about $5000 to make for example) and the rest.

Thankfully we have lovely customers who don’t complain about the price (which is very low anyway, when you see all the work and costs associated with growing decent veg), but I just wanted to give you this little post to consider, because our culture is bombarded with cheap food. I know most people think food is too expensive, but the people saying that are generally the ones who haven’t tried growing veg themselves, or raising and butchering their own meat. Your view might change once you have. I know that after we killed, gutted and plucked 11 roosters for the freezer one day, I decided I would never again complain about the cost of store bought free range/organic chicken. It’s really not expensive at all when you know what goes into producing it!

Leave a Reply